Pre všetkých vystavených umelcov je príznačný konceptuálny prístup, vysoká miera reflexie dejín a postupov fotografického média ako aj intermediálne presahy smerom k iným disciplínam ako socha, maľba, objekt a koláž.
Nemecký umelec Samuel Henne sa v Krokus Galérii predstavil prvý krát v roku 2012 na výstave "Je to červené a nehýbe sa to" sériou farebných fotografií s názvom "Something Specific About Everything" (2010), v ktorých zaznamenával vlastnoručne poskladané skulpturálne zátišia. Záujem o reprodukovanie priestorového objektu za pomoci plošného média fotografie dlhodobo pretrváva v Henneho tvorbe. Aktuálne predstavíme jeho sériu "Musée imaginaire" (2012), v ktorej sa venuje vzťahu fotografie a sochy. Názov vychádza z mnoho diskutovanej knihy francúzskeho spisovateľa Andrého Malrauxa "Musée imaginaire de la sculpture mondiale" (1952-1954), trilógie venovanej obrazovým dejinám svetového sochárstva. Henne vyfotil kunsthistorické publikácie o soche či monografie známych sochárov ako Rodina a Brancusiho na čiernom pozadí. Skladaním jednotlivých knižných strán vytvoril priestorové objekty a princípom obrazového samplovania ešte viac fragmentarizoval a abstrahoval už beztak pôvodných kontextov zbavené reprodukcie sochárskych diel z rozličných kultúr a historických období.
Podobne ako Samuela Henneho, aj maďarského umelca Petra Puklusa zaujímajú vzťahy medzi fotografiou a priestorom. V tvorbe rád experimentuje a testuje hranice medzi médiami, ako sme mohli vidieť pri jeho premiére v Krokus Galérii v roku 2013 v rámci výstavy "Sivá zóna", kde Puklus predstavil svoju inštaláciu "Statue of a Lefthanded Soldier". Momentálne pracuje na cykle s názvom "The Epic Love Story of a Warrior", ktorého súčasťou je aj súbor diel pozostávajúci z abstraktného dreveného objektu, jeho fotografických záznamov a svetelnej inštalácie. Spojením plošných a priestorových médií vytvára priestorovú koláž, v ktorej majú významnú funkciu svetlo a tieň ako aj pohyb diváka v miestnosti. Svetlo a tieň zohrali dôležitú úlohu už v avantgardnej fotografii napríklad u Lászlo Moholy-Nagya, André Kertésza alebo Paula Stranda. Puklus vychádza z koreňov modernistickej fotografie, pričom sa ku komplexnosti a mnohovrstevnatosti fotografického záznamu približuje z pozície postmoderných postupov, ktoré americký teoretik umenia Doglas Crimp označil ako „hybridizáciu“: teda spájanie heterogénnych médií, žánrov, objektov a materiálov.
Viktor Kopasz, umelec slovenského pôvodu, žijúci v Prahe, sa v Krokus Galérii predstaví prvý krát. Fotografii sa venuje od raných 90. rokov, jeho tvorba sa vyznačuje invenčným prístupom k obrazovému materiálu a vlastnému archívu. Okrem jednotlivých fotografických cyklov je nosnou časťou Kopaszovej tvorby vytváranie fotografických denníkov-albumov, v ktorých spája obraz a text, ručne alebo digitálne kolorovanú a kolážovanú fotografiu, rýchly náčrt a premyslený koncept. Otvorený prístup k médiu mu umožňuje prekračovanie jeho hraníc aj smerom k inštalácii. Na výstave predstavíme jeho najnovší cyklus Absence (2013-2014), v ktorom za pomoci manipulovanej digitálnej fotografie vytvára abstrahované modely ľudských postáv. Kopasz spája realisticky pôsobiace prvky s fiktívnymi a tvaruje akési mužské a ženské prototypy, anonymné portréty bez skutočnej identity. Figurálne motívy spája s geometrickými prvkami, pracuje s tvarovým, farebným a významovým kontrastom. Aj vo fotografiách zo série Deadlock (2013) kombinuje realistickú fotografiu s digitálnou intervenciou. V tomto prípade nie je predmetom jeho záujmu ľudské telo, ale príroda.
Autorská dvojica Jasanský – Polák tvoria spolu od polovice 80. rokov a český kurátor a publicista Pavel Vančát ich označil za prvých naozaj postmoderných autorov fotografie v Čechách. V sérii čiernobielych fotografií s názvom "Abstrakce" (1994-1996) zobrazili predmety každodennej potreby ako napríklad papuče, uteráky alebo zemiak, avšak za pomoci kompozície, perspektívy a minimalistického prostredia im akoby odobrali ich pôvodnú funkciu. Výsledkom nie je chladný vyleštený minimalizmus, ale hravá zvedavosť a údiv nad podobami reality v kombinácii s humorným nádychom. Novší cyklus Jasanského – Poláka s názvom "Farebná fotografia" (2010) je venovaný tradičnému kunsthistorickému žánru, akým je zátišie. Umelci zostavili vlastný „inventár“ predmetov a prostredí, akýsi katalóg možných kompozícií. Nadčasovo pôsobiace zátišia sú dôsledne komponované po farebnej i naratívnej stránke.
Text: Gabriela Kisová, kurátorka výstavy
Výstava je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR
...
Samuel Henne (1982, DE), žije a pracuje v Hannoveri. 2010 získal ocenenie v súťaži "Gute Aussichten - junge deutsche Fotografie", v 2011 získal cenu Kunstvereinu Hannover a ocenenie Plat(t)form Fotomuseum Winterthur. Vybrané výstavy: Museum für Photographie Braunschweig (2014), Galerie Jette Rudolph (2013), Kunstverein Hannover (2013), Deichtorhallen Hamburg (2011).
Viktor Kopasz (1973, SK/CZ), žije a pracuje v Prahe. Od roku 1989 pracuje na vizuálnych denníkoch, ktoré boli naposledy vystavené v rámci festivalu Fotograf 2013 v Prahe. Okrem fotografie sa venuje videu a animácii. Vybrané výstavy: Dom umenia České Budějovice (2014), hunt kastner Praha (2013), DOX Praha (2013), Múzeum umenia Olomouc (2009).
Lukáš Jasanský, Martin Polák (1965/1966, CZ), patria medzi najvýznamnejších predstaviteľov súčasnej českej fotografie, žijú a pracujú v Prahe. Doteraz vytvorili takmer tridsať fotografických sérií. 2012 im tranzit.cz a JRP|Ringier vydali súbornú monografiu. Vybrané výstavy: Raster Gallery Warszawa (2014), Moravská galerie Brno (2013), Svit Praha (2012), Dom umenia Ostrava (2011).
Peter Puklus (1980, HU), žije a pracuje v Budapešti. 2013 bol zaradený do výberu Plat(t)form 2013 vo Fotomuseum Winterthur a v roku 2009 do výberu Sony Word Photography Awards. Je autorom dvoch monografických publikácií One and a Half Meter (Kehrer Verlag) a Handbook to the Stars (Štokovec, priestor pre kultúru). Vybrané výstavy: Trapéz Gallery Budapest (2014), Robert Morat Gallery Berlin (2014), FOAM Amsterdam (2013), Camera Austria Graz (2013).
V prípade záujmu o rozhovor s umelcom alebo o ďalšie informácie nás prosím kontaktujte telefonicky na čísle 0918861719 alebo mailom na office@krokusgaleria.sk