Krokus Galéria Vás srdečne pozýva na otvorenie výstavy, ktorá je výberom autoportrétov slovenských a zahraničných umelkýň a umelcov mladšej generácie. Tradičný žáner sebainscenovania tvorcu v umeleckom diele je podrobený "mikroanalýze" vlastných hraníc v súčasnom umení.
Keď si americká esejistka a teoretička Susan Sontag poznamenala vetu “V denníku sa sama vytváram“, dala tak proces písania a literárnej tvorby do súvisu s konštruovaním svojej identity. Podobne je tomu aj v prípade stáročiami overeného motívu vlastnej podobizne umelca. Autoportrét je vždy úzko spätý s témou identity: spoločenskej, pohlavnej, rodovej, náboženskej, etnickej a kultúrnej. Zároveň je inscenovaním výtvarného programu tvorcu.
Žijeme v digitálnom veku, ktorý sa vyznačuje nepretržitým tokom textových a vizuálnych informácií. Samotné médiá nás nútia k dobre zvládnutej sebaprezentácii a zároveň lákajú k posúvaniu hraníc medzi súkromnou a verejnou sférou. V tomto kontexte je autoportrét prienikom súkromného a verejného par exellance. Odhalená intimita kreatívneho subjektu nadobúda politický rozmer, jeho telo a podobizeň rozpráva aj o historicko-politickej situácii, ktorej je súčasťou. Inou stratégiou je zahmlievanie vlastnej identity či formulovanie osobných mytológií a mystifikácií.
Konfrontácia s umeleckým autoportrétom ponúka možnosť preveriť si vlastné hodnoty a predstavy o svojej individualite. V procese identifikácie alebo odmietania rezonuje otázka „Kto som?“ na oboch stranách.
Výstava ponúka výber súčasných podôb klasického žánru. Pri jej vzniku stála otázka o hraniciach autoportrétu. Viaceré z prezentovaných diel vznikli priamo pre výstavu. Sú medzi nimi maľby, kresby, fotografie, video a printy.
Autorky a autori:
Lucia Dovičáková (*1981), neprehliadnuteľná predstaviteľka mladého slovenského umenia, finalistka Ceny Oskára Čepana 2006, jej práce vychádzajú často z vlastnej biografie, z orálnej histórie jej rodiny a jej blízkych. Okrem maľby sa venuje kresbe, videu a animácii.
Jarmila Džuppová (*1984), čerstvá absolventka Fakulty umení TU v Košiciach (ateliér prof. Rudolfa Sikoru). Výtvarný program finalistky Ceny Oskára Čepana 2009 vychádza z konzekventnej archeológie rodného mesta Michalovce, jej práce na hranici maľby a kresby sa vyznačujú silnou introspekciou.
Martin Melicherčík (*1977), výtvarník a grafický dizajnér sa vo svojej voľnej tvorbe inšpiruje komiksom, street artom a graffity. Na výstave sa predstaví netradičným autoportrétom-inštaláciou, vychádzajúcou zo skúmania vlastnej identity v procese technickej reprodukovateľnosti.
Alex Mirutziu (*1981), rumunský multimediálny umelec a performer. Držiteľ ceny Best Independent Artist Award na festivale Optica International Video Art Festival 2008. V roku 2010 sa predstavil na výstave Ars Homo Erotica v Národnom múzeu vo Varšave. Jeho tvorba obsahuje videá, fotografie, objekty, maľby a performancie. Autor žije a tvorí v Cluj-Napoca a v Londýne.
Erik Šille (*1978), laureát Ceny Igora Kalného a víťaz VÚB Maľby 2009, patrí k popredným predstaviteľom súčasného slovenského umenia. Jeho práce sú zastúpené vo viacerých renomovaných zbierkach na Slovensku a v zahraničí.
Marianne Vlaschits (*1983), absolventka Akadémie výtvarných umení vo Viedni, finalistka Walter Koschatzsky Award a držiteľka štipendia Ö1 Talentebörse 2010. Vo svojej tvorbe sa venuje maľbe, kresbe, inštalácii. Jej práce majú silný performatívny charakter. Autorka žije a tvorí vo Viedni.
Text Gabriela Kisová